speaker-photo

Yanis Varoufakis

Ekonomist, Yunanistan Eski Maliye Bakanı

Yanis Varoufakis, Yunanistan Parlamentosu üyesi ve Avrupa’nın ilk çok uluslu panavrupa hareketi olan DiEM25’e ait Yunan siyasi partisi MeRA25’in parlamento lideridir.
Kendi deyişiyle, Varoufakis, “Avrupa'nın kaçınılmaz bir krizi saçma bir şekilde yönetmesi sonucu, resmen kamunun karşısına çıkmaya itildi.” Ocak 2015’te, ülkedeki en büyük çoğunluğun desteğini alarak Yunanistan Parlamentosu’na seçildi ve 2015 yılı Ocak ayından Temmuz başına kadar Yunanistan'ın Maliye Bakanı olarak görev yaptı. Bu çalkantılı altı ay boyunca, dünyanın en güçlü kurumları olan Uluslararası Para Fonu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası’nın otoriter beceriksizliğine karşı durdu; o üç kurum ki, Yunanistan'ın en yoksul kesimine tarihte görülmüş en sert kemer sıkma tedbirlerini dayatmaya azmetmişti. Varoufakis, Yunanistan'ı borç deflasyonu döngüsüne sokan bir kredi anlaşması imzalamayı reddederken maliye bakanlığı görevinden affını istedi.
Bir yıl sonra, Varoufakis DiEM25’in (Avrupa’da Demokrasi Hareketi) eş kurucusu oldu ve bundan iki yıl sonra da, 2018’de Yunan seçmen kanadını (MeRA25) oluşturdu. Ayrıca 2018’de, ABD Senatörü Bernie Sanders’la birlikte, İlerici Enternasyonel'i kurdu; bu hareket, dünya çapında bağlı üye sayısı 200 milyonun üzerinde olan bir küresel harekettir. Bu örgütsel çabalara ek olarak, kapsamlı konuşmalar yapıp çeşitli aktivist etkinliklerde ve projelerde yer aldığı seyahatlerde bulundu.
Yanis Varoufakis, Essex ve Birmingham Üniversiteleri’nde matematik ve ekonomi eğitimi aldı ve akabinde halen kendisinin Siyasal İktisat ve İktisat Kuramı kürsüsünün bulunduğu East Anglia, Cambridge, Sydney, Glasgow, Texas ve Athens Üniversiteleri’nde iktisat bilimi eğitimi verdi. Aynı zamanda Sydney Üniversitesi’nde Fahri Siyasal İktisat Profesörü, Torino Üniversitesi’nde Fahri Hukuk, İktisat ve Maliye Profesörü, King’s College, Londra’da Misafir Siyasal İktisat Profesörü ve Sussex Üniversitesi’nde Fahri Üniversite Doktorudur.
Şu anda, Technofeudalism: Capitalism’s stealthy successor (Birleşik Krallık’ta Penguin yayınevi tarafından yayınlanacaktır) adlı yeni kitabını tamamlama sürecinde olan Varoufakis, aralarında aşağıdaki kitapların da bulunduğu çok satan kitapların yazarıdır: Another Now: A novel (Penguin BK ve Melville House ABD), Adults in the Room: My struggle against Europe’s Deep Establishment (Londra: Bodley Head, 2017); Talking to My Daughter About the Economy: A brief history of capitalism (Londra: Bodley Head, 2017), And the Weak Suffer What They Must? Europe, Austerity and the Threat to Global Stability (Londra: Bodley Head ve NY: Nation Books, 2016); ve The Global Minotaur: America, Europe and the Future of the World Economy (Londra: Zed Books, 2011,2015). Akademik eserleri arasında aşağıdaki kitaplar bulunuyor: Economic Indeterminacy (Londra: Routledge, 2014); Game Theory: An introductory Text (Londra: Routledge, 2003), Foundations of Economics (Londra: Routledge, 1998); ve Rational Conflict (Oxford: Blackwell, 1991).

11:30

26 NİSAN 2024 / CUMA

GLOBAL EKONOMİ İÇİN YENİ BİR GELECEK ARAYIŞI