speaker-photo

Hasan Arat

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı ve TMOK Başkan Yardımcısı

Hasan Arat, 1959 yılında Adana’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu.

Hasan Arat, Türkiye’nin en büyük lüks perakende şirketi Beymen’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı’dır. Fiba Grubu, Yönetim Kurulu Üyesidir. Grubun finans sektöründeki yatırımları bankacılık, leasing, faktoring, sigorta, takipteki kredi yönetimi ve özel sermaye fonu alanlarında olup, finansal olmayan yatırımları ise havacılık, perakende, gayrimenkul, enerji, gemi inşaatı ve liman işletmeciliği alanlarındadır.

Ayrıca, Novo Invest’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi ile birlikte, Dome Grup Yatırım Bankası’nın kurucu ortağıdır.

Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesidir.

2011 yılından itibaren TMOK-Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Hasan Arat, Istanbul 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Adaylık Komitesi Başkanlık görevinde bulunmuştur. IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) Pazarlama Komisyonu Üyesi, EOC (Avrupa Olimpiyat Komitesi) Yönetim Kurulu Üyesi, WA (Dünya Atletizm Federasyonu) İcra Kurulu bağımsız üyesi, Euroleague Yönetim Kurulu Üyesi ve danışmanı olup; Hasan Arat aynı zamanda 2023'te Polonya’nın Krakow şehri ve Malopolska bölgesinde gerçekleşen 3. Avrupa Oyunları'nın Avrupa Olimpiyat Komiteleri Koordinasyon Komisyonu Başkanlığı yapmıştır.

Hasan Arat, 2023 Aralık ayında Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı seçilmiştir. Geçmişte Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde profesyonel basketbol oyunculuğu, Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Türkiye Basketbol Federasyonu ikinci başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Ayrıca, UNWTO-Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü İş Konseyi Başkan Yardımcılığı ve TYD-Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği İcra Kurulu Üyeliği ile TGSD-Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği ve IAF-Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.

Üç eğitim vakfının kurucusudur; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Defne Muhtar Kent Eğitim Vakfı, Basketbol Dayanışma ve Eğitim Vakfı (BIDEV).

16:15

26 NİSAN 2024 / CUMA

PARİS 2024 VE SPORUN GÜCÜ