speaker-photo

İlke Özyüksel Mihrioğlu

Türk Milli Modern pentatlet

1997 yılında Ankara’da doğan İlke Özyüksel, Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretmenlik ve Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Spor Yöneticiliği Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Halen Ankara Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde Beden Eğitimi Öğretmenliği yaparken, İstanbul Karaburun Su ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nde lisanslı Milli sporcu olarak ülkemizi temsil ediyor…
Modern pentatlonda olimpiyatlara katılan ilk Türk sporcu unvanına sahip olan İlke Özyüksel, bugüne kadar 2016 Rio ve 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda mücadele etti. Tokyo’da kazandığı beşincilikle ülke tarihimizin en iyi derecesini elde etti.
9 yaşında Dünya Yıldızlar Şampiyonu unvanını elde etti. 2019 yılında Londra’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda Dünya rekoru kırdı. 19 yıllık sporculuk kariyerine sekiz Dünya rekoru, üç Dünya şampiyonluğu ve dört Avrupa şampiyonluğu sığdırdı. 2019’da Mustafa V.Koç Spor Ödülü’nün sahibi oldu. Başarılı sporcu, 3. kez katılacağı 2024 Paris Olimpiyatları’nda tüm otoriteler tarafından modern pentatlonda altın madalya şansı en yüksek sporcularından biri olarak gösteriliyor.