speaker-photo

Öznur Cüre Girdi

Paralimpik Okçu

01 EKİM 1997 İstanbul Kağıthane’de doğdum. 2014 Yılında geçirmiş olduğum trafik kazası sonucu omurilik felci oldum. Engelli birey olarak yaşamım boyunca spordan uzak kalmadım ve 2019 yılında Okçular Vakfı Spor Kulübü ile tanıştıktan sonra okçuluk serüvenim başlamış oldu. Aynı zamanda eğitim hayatıma devam ederek İstanbul Aydın Üniversitesi- Spor Bilimleri Fakültesi- Spor Yöneticiliği bölümünde okumaktayım. 2023 şubat ayında ise evlendim ve mutlu bir ailem var.

Çekya'nın Novo Mesto kentinde düzenlenen Para Okçuluk Dünya Sıralama Turnuvası’nda elde ettiğim dereceyle Tokyo 2020 Yaz Paralimpik Oyunları'na katılma hakkı kazandım.
2020 Yaz Paralimpik Oyunları'nda bireysel bileşik açık ve karma takım bileşik etkinliklerinde yarıştım; takım açık kategorisinde gümüş madalya kazandım.
2021 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde yapılan 7. Fazza Uluslararası Para Okçuluk Turnuvası'nda dördüncü oldum.
Dubai'de gerçekleşen 2022 Para Okçuluk Dünya Şampiyonası'nda takım arkadaşım Sevgi Yorulmaz ile birlikte Makaralı Yay Kadın Çiftler kategorisi yarıştım. Sıralama atışları sonucunda 1344 puanla dünya rekorunu kıran takımımız, altın madalya kazanarak dünya şampiyonu olduk.
Çekya'da düzenlenen 2023 Para Okçuluk Dünya Şampiyonası'nda kadınlar makaralı yay finalinde Hint Sheetal Devi'yi 140-138 yenerek altın madalya kazandım. Böylelikle bireysel Dünya Şampiyonluğu elde etmiş oldum.
2024 Paris Paralimpik Oyunları için Olimpiyat bireysel kota hakkımı almış bulunmaktayım.

Yeni başarılar için spor hayatıma azim ve kararlılıkla devam etmekteyim. Bu süreçte başta ailem ve kulübüm olmakla birlikte değerli sponsorlarımla da birlikte yol almaktan mutluluk duymaktayım.