speaker-photo

Bulut Arukel

Figopara Kurucu Ortak

Finans teknolojileri (fintech) alanında tanınmış bir öncü olan Bulut Arukel, sektörün özellikle Türkiye'deki gelişiminde kilit bir rol oynamıştır. Kariyeri, stratejik liderliğin bir yolculuğudur. Bu yolculukta en önemli duraklarından biri, Figopara'daki Kurucu Ortak ve Strateji' den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığı dönemdir. Bu dönemde küresel ölçekte genişlemeyi yöneterek, bankalar ve finans kurumları ile birlikte teknoloji sağlayıcıları ile güçlü ortaklıklar kurarak Figopara'nın pazardaki varlığını önemli ölçüde genişletmiştir. Ayrıca, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) için finansal hizmetleri daha erişilebilir kılmayı hedefleyen Figopara'nın bu misyonunu başarıya ulaştırmada öncü olmuştur.

Arukel'in yetkinlikleri tek bir girişimle sınırlı değildir. Foriba'nın Sovos tarafından satın alınmasıyla sonuçlanan başarı hikayesindeki önemli katkısı, onun küresel pazarların karmaşık yapılarında başarılı bir şekilde yol alabilme becerisini ortaya koymaktadır. Bu stratejik hamle, Foriba'nın erişim alanını genişletmenin yanı sıra, onu regülasyon teknolojileri (reg-tech) alanında lider konuma taşıyarak işletme işlemlerinin dönüşümünde önemli bir rol oynamasını sağlamıştır.

TÜSİAD üyeliği ve Teknolojide Kadın Derneği'ndeki aktif rolü aracılığıyla teknoloji sektöründe cinsiyet eşitliğini destekleyen Arukel, finansal başarının ötesinde toplumsal fayda yaratmaya olan bağlılığını da göstermektedir. Sadece başarılı bir girişimci ve kurumsal lider olmanın ötesinde, melek yatırımcı ve mentorluk rolüyle de Türkiye Startup ekosistemine katkıda bulunmaktadır. Kendisi, milyar dolarlık değere ulaşma potansiyeli taşıyan startup' lara yatırım yaparak ve/veya deneyimlerini paylaşarak bu girişimlerin büyümesini ve gelişmesini desteklemektedir.

Profesyonel başarılarının yanı sıra, oğlu Aksel'e babalık yapması gibi kişisel hayatına dair detaylar ise onun lider, mentor ve baba gibi farklı yönlerini ortaya koyarak çok yönlü kişiliğini vurgulamaktadır.

14:30

27 NİSAN 2024 / CUMARTESİ

YAPAY ZEKA İŞ DÜNYASINI NASIL DEĞİŞTİRECEK?