T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde İlk Günün Kapanış Konuşmasını Gerçekleştirdi

Capital, Ekonomist ve StartUp dergileri tarafından 2012 yılından bu yana düzenlenen ve bu sene 10’uncu yılını geride bırakan Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ilk gün kapanış konuşmasını yapan T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 21. yüzyılın stratejik sektörlerinde tarım ve gıdanın önemli bir yeri olduğunu söyledi. Su ve enerjinin de diğer stratejik sektörler olduğunu belirten Pakdemirli, bu alanların gıdayı, nefesi ve yaşamı; kısacası hayatın kendisini temsil ettiğini belirtti.

Pandeminin tüm ekonomileri olumsuz etkilediğini ve bu gidişattan tarım ve gıda sektörünün de nasibini aldığını belirten Pakdemirli şöyle konuştu: “Ülkeler sınırlarını kapatınca tedarik ve üretim süreci sekteye uğradı, bazı bölgelerde panik yaşandı. Tarım ve gıda, savunma sanayii kadar önemli bir sektör. Biz bu süreci başarıyla atlattık. Vatandaşlarımızın gıda ürünlerine rahatça erişimini sağladık. Gıda milliyetçiliği ve yerli üretim bu dönemde öne çıktı. Dünyadaki gıdanın üçte biri kayıp ve israf oluyor. Buna engel olmalı, bilgiyi ve teknolojiyi tarımla daha fazla buluşturmalıyız. Optimizasyon öncelikli konumuz. Suyun yüzde 70’den fazlası tarımda kullanılıyor, tarımda verimli su kullanımını sağlamak zorundayız. 2050’de yüzde 60 daha fazla gıda üretimine ve yüzde 15 daha fazla suya ihtiyacımız olacak. Bunun için tarımda verimliliğe daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Ülkemiz coğrafi konum olarak avantajlı ve nadir bir biyoçeşitliliğe sahip. 4 saatlik uçuşla dünya nüfusunun yüzde 40’ına ulaşabiliyoruz. İyi bir potansiyelimiz, güçlü insan kaynağımız var. Bunu daha çok üretime ve ihracata çevirmeliyiz.”

Konuşmasın devamında bakanlığın tarım ve gıda alanında üretici koruyan, tüketiciyi kollayan projelerinin detaylarına yer veren Pakdemirli, “Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin çıktılarının Türkiye için faydalı olacağına inanıyor, organizatörlere ve katılımcılara teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin Ana Sponsorluğunu Vodafone Business üstleniyor. Gold Sponsorlar arasında Bank of America, Biotrend, Doğan Trend Otomotiv markalarından Silence, Doğan Holding markalarından Galata Wind, Google ve Papara yer alıyor. Zirve’nin Etkinlik Sponsoru Sanko Holding; Oturum Sponsorları BSH, Citibank Türkiye, Deloitte Türkiye, P&G ve markalarından Fairy, Reckitt-Benckiser markalarından Finish, Bunge Gıda markalarından Komili, İtalya Ticaret Merkezi ITA, Odeabank; Destek Sponsorları ise Doğan Dış Ticaret ve Sistem9 oldu.

Uludağ Ekonomi Zirvesi ile ilgili en güncel bilgileri https://www.uludagekonomizirvesi.org adresinden takip edebilirsiniz.