speaker-photo

Zeynep Bodur Okyay

Kale Grubu Başkanı ve Ceo’su

1992-1993 yılları arasında Çanakkale'nin Çan ilçesindeki Çanakkale Seramik Fabrikaları'nın üretim birimlerinde yönetici adayı olarak çeşitli görevlerde bulunmuştur. 1995 yılında Kale Grubu'nun Pazarlama Şirketleri İcra Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı’na atanarak çalışmaya devam eden Zeynep Bodur Okyay, 2007 yılından bu yana Kale Grubu Başkanı ve CEO'su olarak görevini sürdürmektedir.

Zeynep Bodur Okyay pek çok sivil toplum ve uluslararası kuruluşların yönetim kademelerine yer alarak aktif katkı sunmaktadır.  2013- 2022 yılları arasında iki dönem üst üste İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanlığı’nı üstlenen  Zeynep Bodur Okyay,  hali hazırda Global İlişkiler Forumu Derneği  Yönetim Kurulu Başkanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve İcra Kurulu Üyeliği, DEİK Türkiye -Fas İş Konseyi Başkanlığı, Türkiye Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Etki Yap Danışma Kurulu, Carnegie Europe Danışma Kurulu üyelikleri görevlerine devam etmektedir.  G20 süreçlerine 2015   Türkiye’nin Dönem Başkanlığı döneminden bu yana aktif olarak destek olan Zeynep Bodur Okyay son olarak Brezilya Dönem Başkanlığı boyunca B20 “Kadın Çeşitlilik Kapsayıcılık Eylem Konseyi Eş Başkanlığı” görevini 2024 yılı boyunca sürdürecektir.

Türk-İtalyan ilişkilerine yaptığı katkılar ve hizmetler nedeniyle 2006 yılında İtalyan Devleti tarafından "Caveliere di Lavora" nişanı ile taltif edilen Zeynep Bodur Okyay, 2014 yılında da "Ufficiale Ordine al Merito della Repubblica Italiana" üst düzey devlet nişanını almıştır. 2010 yılında Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki ilişkilere bulunduğu katkılardan dolayı "Türkiye in Europe" kapsamında verilen Franco Nobili Ödülü'ne layık görülmüştür. Zeynep Bodur Okyay'a aynı yıl, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Üstün Hizmet Ödülü verilmiştir.

Kurucuları arasında bulunduğu Harvard Mezunlar Derneği'ndeki çalışmaları ile Harvard Üniversitesi'nde Türk Kürsüsü kurulmasına da destek veren Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu bünyesinde de Türkiye'nin eğitim, tasarım, sanat, yerel kalkınma ve sosyal girişimcilik ekosistemine katkıda bulunmak amacıyla pek çok öncü programa Dr. (h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak liderlik etmektedir.

Sırasıyla İtalyan Lisesi, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü Harvard Üniversitesi’nde lisansüstü yönetici yetiştirme programlarından mezuniyetleri olan Zeynep Bodur Okyay çok iyi derecede İtalyanca ve İngilizce bilmektedir.  Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapan Osman Okyay ile evli ve bir çocuk annesidir.

14:15

26 NİSAN 2024 / CUMA

SORUMLU VE DUYARLI LİDERLİK

11:00

29 NİSAN CUMARTESİ 2023

100. YILDA TÜRK SANAYİSİNİN GELECEK ROTASI: DÖNÜŞÜM, RİSKLER VE FIRSATLAR