speaker-photo

Mehmet T. Nane

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı

İş hayatına 1988 yılında başlayan Mehmet T. Nane; 1997 yılına kadar sırasıyla Türkiye Emlak Bankası, Demirbank ve Demir Yatırım’da çeşitli birimlerde görev aldı. 1997 yılında katıldığı Sabancı Grubu bünyesinde 2005 yılına kadar Planlama, İş Geliştirme Dairesi Başkan Yardımcılığı, Perakendecilik Grubu Direktörlüğü ve Sabancı Holding Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. 2000-2005 yılları arasında Teknosa Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, 2005-2013 yılları arasında Teknosa Genel Müdürlüğü ve 2013-2016 yılları arasında CarrefourSA Genel Müdürlüğü yaptı. Mart 2016’da Pegasus Hava Yolları’na geçerek 6 yıl boyunca CEO’luk görevini yürüten Mehmet T. Nane, Mart 2022-Mart 2023 tarihleri arasında şirketin Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini sürdürdü. 30 Mart 2023 tarihi itibarıyla Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Mehmet T. Nane, 1993 yılında İskoçya Heriot Watt Üniversitesi Uluslararası Bankacılık ve Finans Bölümü’nde tam burslu olarak yüksek lisans yaptı ve 2013 yılında Harvard Business School Üst Düzey Yönetici Programı’na katıldı.

Mehmet T. Nane; Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İcra Kurulu Başkanlığı, Asya Pasifik Perakendeciler Federasyonu (FAPRA) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Kurucu Başkanlığı, Gıda Perakendeciliği Derneği (GPD) ve Zincir Mağazalar Derneği (ZMD) Kurucu Başkanlığı, TOBB Perakendecilik Meclisi Başkanlığı, SEV-Sağlık Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı, Harvard Business School Türk Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu., Halen Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) İcra Kurulu Üyeliği, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, TOBB Sivil Havacılık Meclis Başkan Yardımcılığı, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkan Yardımcılığı, TOBB GS1 Türkiye Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyeliği, SEV Mütevelli Heyeti Üyeliği, BÜVAK Boğaziçi Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyeliği gibi farklı sivil toplum kuruluşlarında görevlerini yürütüyor.

Yanındayız Derneği ve Teknolojide Kadın Derneği (WTECH) Kurucu Üyesi olan Mehmet T. Nane, aynı zamanda Professional Women Network (PWN) İstanbul’un oluşturduğu ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleyen CEO’lar Manifestosu’ kapsamında PWN Eşitlik Elçileri arasına katıldı.

Mehmet T. Nane, evli ve 2 çocuk babasıdır.

09:30

27 NİSAN 2024 / CUMARTESİ

EĞİTİMİN GELECEĞİ: DİJİTAL ÇAĞDA GLOBAL YETENEKLER GELİŞTİRMEK