speaker-photo

Jo Johnson

Cameron, May ve Johnson Hükümetleri Eski Devlet Bakanı

Jo Johnson, İngiltere'de halk arasında önde gelen bir ses ve saygın bir siyasi figürdür. Johnson, Mayıs 2010'dan Kasım 2019'a kadar Orpington Bölgesi'nin uzun yıllardır seçtiği bir milletvekiliydi ve Boris Johnson, David Cameron ve Theresa May hükümetlerinde devlet bakanı olarak görev yaptı. 5 Eylül 2019'da ailesine olan bağlılığı ve ulusal çıkarlar arasındaki "çözülemeyen gerilim" nedeniyle kardeşi Boris'in hükümetindeki milletvekilliği görevinden istifa etti. Johnson ayrıca daha önce Kasım 2018'de Times gazetesinin, kendisi için hükümetin Brexit planındaki temel kusurlarını ortaya çıkararak “önemli bir kamu hizmeti” sunduğunu yazmasına neden olacak şekilde prensip gereği istifa etti. Times, Jo'yu "ülkenin içinde bulunduğu korkunç durum ve önünde duran seçenekler hakkında gerçeği söyleyen az sayıdaki siyasetçiden biri" olarak tanımladı. En son Ulaştırma Bakanlığı’nda Devlet Bakanı olarak görev yaptı ve aynı zamanda Londra Bakanı görevini de üstlendi.

Görevleri sırasında İngiltere'de yüksek öğrenim, araştırma ve inovasyon alanlarında önemli reformları yönetti. Üniversite, Bilim ve İnovasyondan Sorumlu Devlet Bakanı olarak (2015-18) Jo, Times Higher Education tarafından geçtiğimiz 25 yılın en önemli yasası olarak tanımlanan 2017 Yüksek Öğrenim ve Araştırma Yasası'nı geliştirdi. Bu adım, İngiliz üniversiteleri için yasal çerçeveyi yeniden düzenleyerek, üniversitelerin öğretim kalitesi ve öğrenci başarısı hakkında daha fazla sorumluluk sahibi olmalarını sağlayan düzenleyici kurum olan Office for Students'ı yarattı. Bu yasa ayrıca, yeni bir ulusal stratejik araştırma kurumu olan UK Research and Innovation'ın doğmasına da neden oldu.

Jo Johnson 10 Numaralı Politika Birimi Başkanı (2013-15) ve kabinede Devlet Bakanı olarak görev yaptı. Bu rolde, 2015 Manifestosunu oluşturan ekibi yönetti ve yaklaşık çeyrek yüzyıl sonra ilk kez muhafazakarların çoğunluğu sağlamalarına yardımcı oldu. Jo 2010'da parlamentoya seçilmeden önce, Financial Times'ta on üç yıl çalışmış, kariyerini Yardımcı Editör olarak noktalamıştı.  Gazetecilik kariyerinde The Lex Column'un editörlüğü, Güney Asya büro şefliği (2005-8) ve Paris muhabirliği gibi çeşitli roller üstlendi. Foreign Press Association da dahil olmak üzere birçok kuruluştan ödüller kazandı.

14:00

29 NİSAN CUMARTESİ 2023

DEĞİŞEN GLOBAL DÜZEN: AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE’NİN YENİ ROLLERİ