speaker-photo

Ahmet Akbalık

Özak Global Holding Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı

1971 yılında İstanbul’da doğdu. İş hayatına genç yaşlarda, aile şirketinde çalışmaya başlayarak adım attı. İş yaşamı ile birlikte sürdürdüğü eğitiminin ardından, 1991 yılında Özak Tekstil ve Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu, kısa sürede sektörün lider firmalarından biri haline gelmesini sağladı.
1995’te İnt-Er Yapı A.Ş. şirketi ile inşaat sektörüne adım atarak, konut, alışveriş merkezi, iş merkezi ve otel gibi yapıların inşasına odaklandı. Bu tecrübe aynı zamanda Özak GYO’nun da temellerini oluşturdu.
Ardından, 1997 yılında, üretimden tasarıma denimin her alanında üstün bir kalite anlayışı ile hizmet veren Kübrateks Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.’yi kurdu.
Ahmet Akbalık’ın 2004 yılında kurduğu Aktay Turizm, Özak Global’in turizm alanındaki yatırımı oldu. Aktay Turizm, Antalya Belek’te bulunan özel konseptli Ela Excellence Resort Otel ile turizm sektörüne ve Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlarken, yeni yatırımlar üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.
Gurubun, gayrimenkul sektöründeki yatırımı Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş ise 2008 yılında Ahmet Akbalık tarafından kuruldu. Özak GYO, konut, ofis, depolama, turizm, perakende olmak üzere beş farklı segmentte arazi ve proje geliştirme çalışmaları yürütüyor. 2012’de başarılı bir arzla halka açılan ve halen BİST 100’de işlem gören Özak GYO, 2015’te Forbes Türkiye dergisinin “Türkiye’nin En Büyük 100 Şirketi” listesinde 57. sırada yer aldı. Bugün Türkiye’nin en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan Özak GYO, güçlü finansal yapısı ile emin adımlarla yoluna devam ediyor.
2011 yılında kurduğu Akyön Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş. ise plaza, konut, otel, ofis, endüstriyel depolama lojistik merkezleri ve AVM gibi gayrimenkul projelerine ilişkin pazar analizi, geliştirme süreçleri, pazarlama, işletme ve kiralama konularında hizmet veriyor.
2009’da şirketlerini Özak Global Holding A.Ş. çatısı altında toplayan Ahmet Akbalık, söz konusu tüm iştirakler ile birlikte Özak Global Holding’in Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Özak Global Holding çatısı altında, 5.000’den fazla kişiye istihdam sağlayan Ahmet Akbalık, Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden biri olan Özak Global’in gelecek stratejileri üzerine yoğunlaşıyor.

11:30

27 NİSAN 2024 / CUMARTESİ

PANEL SAAT:11.30-GAYRİMENKULÜN YARINI: YAŞANABİLİR KENTLER VE MEKANLAR PLANLAMAK