speaker-photo

Agah Uğur

Doğan Holding YK Başkan Vekili

Agah Uğur İngiliz Erkek Lisesi ve Birmingham Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun olmuş, ayrıca İngiltere’de “Institute of Chartered Accountants” sınavlarını geçerek Chartered Accountant unvanını almıştır.

Uluslararası denetim ve danışmanlık firması Touche Ross’un (şimdiki adıyla Deloitte) Birmingham, Londra ve Jersey ofislerinde, Türkiye’de ise Arthur Andersen ve Emlak Bankası’nda çalıştıktan sonra 1989 yılında Borusan Holding’de CFO olarak göreve başlamıştır.

1995 yılında Borusan Holding Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiş 2001 – 2018 yılları arasında Borusan Grubu’nun CEO’luk görevini yürütmüştür.

Halen Doğan Holding yönetim kurulu başkan vekilliği ile Pegasus Havayolları, Coca Cola İçecek, Alcatel Lucent Teletaş Telekomünikasyon, Gözde Girişim şirketlerinin yönetim kurulu üyeliği görevleri yanı sıra Türkiye’nin bazı itibarlı şirketlerinde danışma kurulu üyeliği yapmaktadır.

Agah Uğur, aynı zamanda Boğaziçi Ventures girişim sermayesi şirketinin yönetim kurulu başkanı ve ortağıdır. Ayrıca kendi teknoloji girişimleri portföyünü yönetmektedir.

Kariyerinde 15’in üzerinde sivil toplum ve eğitim kuruluşunun yönetim ve danışma kurullarında görev almıştır.

Halen Tusiad Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı üyesi, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi, Columbia University Istanbul Global Center Danışma Kurulu üyesi ve kurucularından birisi olduğu Saha Derneği Yönetim Kurulu başkan yardımcısıdır.

Yeni medya ve videoart odaklı çağdaş sanat koleksiyoneridir.