Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Stratejik İş Dönüşümü Tartışıldı

Deloitte Türkiye’nin sponsorluğunda gerçekleşen “Akıllı Stratejik İş Dönüşümü” oturumunda dijital dönüşümün beraberinde getirdiği yenilikler ve şirketlerin stratejilerine olan etkileri görüşüldü.

 

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde düzenlenen ve moderatörlüğünü Deloitte Türkiye Danışmanlık Lideri Hakan Göl’ün yaptığı “Akıllı Stratejik İş Dönüşümü” panelinde Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Harvard Üniversitesi Strateji ve Ekonomi Profesörü Dr. Mark Esposito, Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu ve Yıldız Holding CEO’su Mehmet Tütüncü yer aldı.

 

“Önceliğimiz strateji oluştururken topluma ve çevreye de katkı ile uzun dönemli değer yaratmak”

Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş: “Pandemi öncesine bakıldığında kısa dönemli mali sonuçlar odaklı bir ekonomi yönetimine alışkındık. Artık uzun dönemli değer yaratmak da bir o kadar önemli. Bugün ikisinin dengeli olacağı bir döneme girdik. Artık yıllık mali değerlere ilave olarak kısa ve uzun vadeli sonuçlara birlikte bakıyoruz. Gelecek stratejilerimizi ortaya koyarken kendi oyunumuzu kuruyoruz. Buna paralel olarak sürdürülebilirlik çok daha değerli hale geldi. Şirketler yeni dönemde dünyaya ve topluma sağladıkları katkı ile varlar. Biz de tüm şirketlerimizde özellikle çevresel ve toplumsal cinsiyet eşitliği boyutunda çok ciddi hedefler koyduk. ”

 

“Dijital dönüşümün ilk adımını, iş kültürü ve metodolojisini değiştirerek attık”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün: “Otomotivde hayat çok hızlı ilerliyor ve teknoloji şirketine dönüşmemiz zorunlu hale geldi. 2015 yılında bir vizyon ortaya koyduk ve bu vizyonu gerçekleştirmek için kendi iş yapış şeklimizi incelediğimizde yeni beceriler kazanmamız ve radikal şekilde değişmemiz gerektiğini gördük. Bu nedenle de eski yöntemlerimizden vazgeçip, yeni çalışma metodolojisi geliştirdik. Tüm bunlar için 2 yıl önce tüm üst yönetim eğitimden geçirildi ve devamında tüm organizasyon yapımızda çalışma kültürü değişikliği yapmamız gerektiğini gördük. Tüm çalışanlarımıza ulaşarak ne düşündüklerini, ne hissettiklerini ve ne istediklerini sorduk. Geri bildirimleri şirket değerleriyle buluşturduk ve yeni, dinamik, dengeli bir kurum kültürü oluşturduk. Geri bildirimlerden en önemlisi çeviklikti. Topyekün çevik çalışma metodolojisine geçtik ve iyi sonuçlar aldık. Hatalarımızdan ders almayı da öğrendik. Bugün değişimin meyvelerini toplamaya başladık ve tüm paydaşlarımız da sonuçlardan memnun.”

 

“Pandem, şirketlerin finans stratejilerinin yetersizliğini ortaya koydu”

Harvard Üniversitesi Strateji ve Ekonomi Profesörü Dr. Mark Esposito: “Pandemi sayesinde şirketlerin finansallarını etkin ve verimli kullanmadıkları ortaya çıktı. Büyül şirketlerin dahi sadece birkaç haftalık finansal varlığa sahip olduğu ve aşırı risklerle yönetildiği anlaşıldı. Pandemi de aslında finans yönetiminde hesaba katılması gereken bir durumdu ve her geçen gün artan bir tehlike oluşturdu. Özellikle batıda anlaşıldı ki mevcut sistem, pandemi gibi şokları atlatabilecek durumda değilmiş. Sistemler 70 yıl öncesine dayandığı için bugünkü gibi dış etkenlere yeterince dayanıklı olmadığı kanıtlandı. Yeni dönemde planlamada özellikle finans ve tedarik zinciri konularında daha hazırlıklı olmak gerekiyor.”

 

“Dönüşümün ilk adımı, tüketicinin değişimini anlamaktan geçiyor”

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu: “Dijital dönüşümün merkezinde bir teknoloji şirketi olarak danışan şirketlerin dönüşüm sürecini nasıl gerçekleştireceklerine bakıyoruz. Değişim, ilgili şirket ve hitap ettiği tüketici için ne anlama geliyor ve nasıl iş sonuçları elde edilebiliyor, bunlar çok önemli. Dönüşümün ilk adımı, tüketicideki değişimi anlamaktan geçiyor. Buna bağlı olarak da şirketlerin kendi yetkinliklerini yeniden gözden geçirmeleri gerekiyor. Örneğin 2019’da yüzde 15 olan 55 yaş üzeri kişilerin online alışveriş oranı 2020’de yüzde 50’ye ulaştı. Hız, çeviklik ve organizasyon yapılarında kültür değişikliği yapılması gerekiyor. Bir danışan şirketimiz, bizim elimizdeki ve kendi elindeki müşteri alışkanlıkları verilerini kullanarak pandemi öncesi hedeflerini pandemi koşullarında gerçekleştirmeyi başardı.”

 

“Dijital dönüşüm sayesinde kendi sektörünüzde veya başka sektörde fark yaratmak mümkün”

Yıldız Holding CEO’su Mehmet Tütüncü: “Belirsizlik döneminde yatırım kararı almak aslında geleceğe hazırlanmaktır. Bugünün şartları ile gelecek elbette farklıdır ama bugün dijital teknoloji sayesinde sayesinde kendi sektörünüzde fark yaratmak veya farklı bir sektörde yeni alanlar açak mümkün. Yatırım kararlarımızda insan, altyapı, rekabet ve sermaye gibi kriterlerle önceliklendirebiliyoruz. Yetkinlikleri bulup bulamayacağımızı da değerlendirmeye katıyoruz. Yatırım yapılacak alanda sağlıklı rekabet ortamı olup olmadığına bakıyoruz. Kullanılan teknoloji için dijital altyapı yeterli mi, elde edilecek faydalar neler bunlara bakarak karar alıyoruz. Pandemi gibi belirsizlik zamanlarında Türk yöneticileri yönetimde çok tecrübeliler. Bizler de yatırım ve büyüme hedeflerimizi şartlara uygun olarak hazırlıyoruz.”

 

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin Ana Sponsorluğunu Vodafone Business üstleniyor. Gold Sponsorlar arasında Bank of America, Biotrend, Doğan Trend Otomotiv markalarından Silence, Doğan Holding markalarından Galata Wind, Google ve Papara yer alıyor. Zirve’nin Etkinlik Sponsoru Sanko Holding; Oturum Sponsorları BSH, Citibank Türkiye, Deloitte Türkiye, P&G ve markalarından Fairy, Reckitt-Benckiser markalarından Finish, Bunge Gıda markalarından Komili, İtalya Ticaret Merkezi ITA, Odeabank; Destek Sponsorları ise Doğan Dış Ticaret ve Sistem9 oldu.

 

Uludağ Ekonomi Zirvesi ile ilgili en güncel bilgileri https://www.uludagekonomizirvesi.org adresinden takip edebilirsiniz.