Oturumlar 2019

09:00 ENERJİDE YENİ DENGELER

Dünya enerji sektörü köklü bir dönüşümden geçiyor. Teknolojik ve çevresel dinamikler, kayagazı gibi geleneksel olmayan yakıtlar, yenilenebilir enerji, dalgalı fiyatlar, jeopolitik gerilimler, değişimin yönlendiricileri… Enerjinin, petrol bağlantılı jeopolitiği değişiyor; doğal gaz, yenilenebilir enerji ve nükleerin jeopolitiği doğuyor. Bu düzende Çin ve Hindistan’ın atakları dikkat çekiyor.

Türkiye ise geniş bir piyasaya sahip. Birçok enerji tüketicisi ve tedarikçisi arasında stratejik bir konumda. Mevcut ve planlanan petrol ve gaz boru hatları, hidrokarbon rezervleri, boğazlarıyla Türkiye’nin enerji köprüsü olma rolü de var. Ancak resmin diğer tarafında enerji sektöründeki şirketlerin borçluluk oranları, konkordato haberlerinin gelmesi, yatırımların azalması gibi gerçekler de bulunuyor. Bu panelde ise bütün bu gelişmelerin sektörü, dünya ve Türkiye’de götürdüğü nokta ve güncel gelişmeler tartışılacak.

Fatih Birol
Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı

Mesut İlter
STAR Rafineri Genel Müdürü

Ahmet Dördüncü
Akkök Holding CEO’su

Mithat Rende
Engie Enerji Türkiye Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
MODERATÖR

10:00 GLOBAL BELİRSİZLİKTE BÜYÜME

ABD Başkanı Trump’ın, göreve geldikten sonraki yaklaşımları küresel ekonomide belirsizlikler yaratıyor. Korumacı ticaret politikası, Dünya Ticaret Örgütü yapısından bağımsız hareket etmeye başlaması, serbest ticaret anlaşmaları müzakerelerinden, Paris İklim Anlaşması’ndan ve İran Nükleer Anlaşması’ndan çekilmesi uluslararası piyasalarda gerilimleri yükseltiyor. ABD’nin Çin’le yaşadığı ticari gerginlikler de belirsizliği artıyor.

İngiltere’nin AB’den ayrılacak olması finansal belirsizliği, Suriye ve Irak topraklarındaki savaş ise küresel politik kargaşayı tırmandırıyor. Çin’in küçülmesi, FED’in faiz kararları, göç dalgaları derken dünyanın ekonomik geleceğine yönelik endişe büyüyor. Bu ortamda global belirsizliği yönetmek önemli bir beceri olarak ortaya çıkacak. Peki böyle dönemlerde nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi göstergeleri izlemeli? Nasıl hazırlıklı olmalı? Bu sorular panelimizin çerçevesini oluşturacak.

Robin Brooks
Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti

Ümit Leblebici
TEB Genel Müdürü

Metin Canoğulları
EY Türkiye Ülke Lideri
MODERATÖR

Timothy Ash
BlueBay Asset Management Kıdemli Stratejisti

Raj Apte
EY Orta, Doğu, Güneydoğu Avrupa ve Orta Asya (CESA) Yeniden Yapılandırma Başkanı

10:30 CEO BULUŞMASI : ENERJİYAN OTURUM

Dogan Enerji Sponsorluğunda

*Yan Oturumlar sadece davetlilerin katılımına açıktır.

Fatih Birol
IEA Başkanı

Burak Kuyan
Doğan Enerji CEO’su

11:00 DİJİTAL DÖNEMDE LİDERLİK

Dijital dönüşümle birlikte ekonomik ve sosyal yaşamın, iş modellerinin ve liderliğin kuralları değişiyor. Bu yeni dijital dönemde şirketlerde büyümeyi sağlamak, rekabetçi ve sürdürülebilir olmak, yeni gelir alanları yaratmak, değer üretmek ve yetenekleri şirkete çekmek için yeni bir liderlik yaklaşımı gerektiriyor. Türk iş dünyasının önde gelen iş insanlarıyla dijitalleşmeye paralel olarak kazandıran liderliğin hangi özellikleri taşıması gerektiği, yeni liderlik yaklaşımları ve uygulamaları bu panelde ortaya konulacak.

Hakan Ateş
Denizbank Genel Müdürü

Hüsnü Özyeğin
Fiba Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı

Agah Uğur
Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi
MODERATÖR

Hanzade Doğan Boyner
Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı

Serpil Timuray
Vodafone Grubu Avrupa Bölgesi CEO’su

11:30 CEO Buluşma – “Dijital Ajanda”YAN OTURUM

NGN Teknoloji Sponsorluğunda

*Yan Oturumlar sadece davetlilerin katılımına açıktır.

Prof. Zakri Hamid
Malezya Başbakan Danışmanı

Canan Dağdeviren
MIT Medya Sanatları ve Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi

Shaun Rein
China Market Research Group Genel Müdürü

Sinem Edil
NGN Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı

11:55 YATIRIM LİDERLERİ

Dünyada ve Türkiye’de ekonomide, siyasette birtakım belirsizlikler var. Türkiye’de kur ve ekonomideki durgunluk kaynaklı sıkıntılar öne çıkıyor. İş dünyası, geleceği öngörememekten ve bunun da bütün iş süreçlerini olumsuz etkilediğinden sık sık çeşitli platformlarda söz ediyor. Bu oturumda, bütün bu belirsizliğe ve zor koşullara rağmen yatırıma devam eden şirketlerin stratejisini konuşacağız. Bu liderler, hangi projeksiyona göre yatırım yapıyor? Türkiye ve dünyada nasıl bir büyüme beklentisine sahipler? Kredi ve finans olanakları onları destekliyor mu? Gelecek nasıl şekillenecek?

Ali Kibar
Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Nihat Özdemir
Limak Holding Onursal Başkanı

Hüseyin Arslan
YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı
MODERATÖR

Fettah Tamince
Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı

Elif Çoban
Şölen Grubu CEO’su

13:30 GLOBAL ŞİRKET YARATMAK

Hangi şirketler global? Global şirket olmak ne demek? Uzmanlara göre, global ve güçlü bir markaya sahip olmak, en az üç kıtada varlık göstermeyi ve gelirlerinin yüzde 50’sini yurt dışından elde etmeyi gerektiriyor. Globalleşme yolculuğuna çıkanlar, ilk olarak kendi ülkelerinde iyi bir pozisyona ulaşıp, ardından sınır ötesine giriyorlar. Peki Türk şirketlerinde durum nedir? Türkiye’de bu süreci tamamlayan, ya da bu süreçte ciddi aşama kaydeden markalar var mı? Bu markalar, nasıl bu yola girdiler? Şu an hangi noktadalar? Yurt dışında kendi ülkelerinin sınırlarını aşan şirketler bunu nasıl başardı? İşte tüm bu sorular, bu panelimizin içeriğini oluşturacak.

Brian Smith
UGG Kurucusu

Cem Topçuoğlu
TBWA/Worldwide Uluslararası Başkanı

Özgür Burak Akkol
Koç Holding İnsan Kaynakları Direktörü

Yılmaz Yılmaz
Koton Yönetim Kurulu Başkanı
MODERATÖR

Sani Şener
TAV CEO’su

Manpreet Singh
Hindistan Uluslararası Ticaret Odası Başkanı

Şahap Çak
Netlog Lojistik Grubu CEO’su

14:40 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK / AMAÇLI ŞİRKETLER

İnsanlığın gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçları temin etmesi, kalkınmayı sürdürmesi gerekiyor. Bunu yapmak yeni dönemde özellikle ekonomik aktörler tarafından çok daha fazla zorlaşsa da bu konuda çalışmalarını başarıyla sürdüren örnekler de var. Bu panelde bu örneklerden bazılarının hikayeleri yer alırken, bu konuda yapılması gerekenler uzman kişiler tarafından tartışılacak.

Begümhan Doğan Faralyalı
Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Nikos Mourkogiannis
Purpose Kitabı Yazarı

Basima Abdulrahman
KESK Kurucusu ve CEO’su

Kaan Gür
Alternatif Bank CEO’su
MODERATÖR

Muharrem Yılmaz
Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı

Rami Atikoğlu
BASF Türk Genel Müdürü

Tankut Turnaoğlu
P&G Türkiye CEO’su

15:00 TEKNOLOJİDE  KADIN DERNEĞİ YAN OTURUM

*Yan Oturumlar sadece davetlilerin katılımına açıktır.

15:50 REFAH İÇİN DİJİTALLEŞME

Ünlü yönetim gurusu Harvard’dan Clayton Christensen, yeni kitabı Prosperity Paradox’ta, inovasyon ve dijitalleşmenin ekonomik refaha, büyümeye büyük katkı yaptığını anlatıyor. Dijitalleşme bir yandan yeni iş imkanları, verimlilikte artış, yeni teknolojik ürün ve hizmetler anlamına gelirken bir yandan da sosyal ve fiziksel dönüşüm yaratacağı, sosyo ekonomik düzeydeki eşitlikleri de artırma potansiyeli taşıdığı konuşuluyor. Bu panelde, dijitalleşmenin büyümeye, zenginleşme ve insani kalkınmaya etkisini, Türkiye’nin bu alandaki yerini tartışmaya açacağız.

Ari Keşişoğlu
Facebook Ortadoğu, Afrika ve Türkiye Başkan Yardımcısı

Hüseyin Gelis
Siemens Türkiye CEO’su

Shaun Rein
China Market Research Group Genel Müdürü

Colman Deegan
Vodafone Türkiye CEO’su
MODERATÖR

Prof. Zakri Hamid
Malezya Başbakan Danışmanı

Murat Emirdağ
Hepsiburada CEO’su

Hakan Binbaşgil
Akbank Genel Müdürü

16:00 SOSYAL SORUMLULUK 2.0 YAN OTURUM

Young Guru Academy Sponsorluğunda

*Yan Oturumlar sadece davetlilerin katılımına açıktır.

Begümhan Doğan Faralyalı
Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Sani Şener
TAV CEO’su

Hüsnü Özyeğin
Fiba Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı

Sinan Yaman
YGA Kurucusu

17:10 BÜYÜME DOSTU BANKACILIK

Türkiye, zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemde çok konuşulan konuların başında bankacılık sektörü reel sektör iş birliği geliyor. Zor dönemde sektörden beklentiler artıyor. Bu tabloda bankacılık sektörü bir yandan büyümeyi ve kalkınmayı desteklerken bir yandan da kaynaklarını en verimli şekilde kullanmaya çalışıyor. “Büyüme dostu bankacılık” temalı oturumumuzda, reel sektör/bankacılık birlikteliğinin nasıl hayata geçeceğini, hangi alanlarda işbirliğinin artacağını konuşacağız.

Serra Akçaoğlu
Citibank CEO’su

Abdulkadir Konukoğlu
Sanko Onursal Başkanı

Hüseyin Aydın
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı
MODERATÖR

Selim Kervancı
HSBC CEO’su

Ahmet Zorlu
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı

18:20 YARINA YATIRIM

Girişimcilik, bir ülkenin büyümesi ve kalkınmasındaki en önemli kaldıraçlardan biri. Önümüzdeki dönemde daha da öne çıkacağını görüyoruz. Pek çok ülke, girişimcilik ekosistemini geliştirmek için yatırım yapıyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde de bu kavram yeni yeni filizlenmeye başlıyor. Bu panelde, girişimciliği, ekosistemin gelişmesi için gereken şartları ve girişimcilik dünyasını konuşacağız, başarılı örnekleri ele alacağız.

Samuel West
Başarısızlık Müzesi Kurucusu

Aydın Doğan Yalçındağ
BluTV Kurucusu

Paul Doany
Türk Telekom CEO’su

Derik Kim
Global Girişimcilik Vakfı Kurucusu

Tarkan Anlar
Scotty CEO’su

Hande Çilingir
Insider CEO’su
MODERATÖR

09:00 DEĞİŞİM DÖNEMİNDE PERAKENDE

Perakende sektörü; dijitalleşme, değişen tüketici alışkanlıkları, ekonomideki dalgalanmalar ve artan rekabet nedeniyle büyük bir değişim geçiriyor. Bu oturumda, e-ticaretten mağazalaşmaya, yurt dışına açılmadan yeni büyüme planlarına kadar pek çok farklı konuda sektörün yeni ajandası ortaya konuyor.

Özgür Tort
Migros CEO’su

Abdullah Kavukcu
Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı

Meltem Bakiler Şahin
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı
MODERATÖR

Suzan Toplusoy
Roman Grubu Yönetim Kurulu Üyesi

Levent Erden
Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi

10:10 VİZYON 2023

Türkiye’de pek çok aktör; altyapı, ulaştırma, dijitalleşme ve yatırımlar anlamında 2023 vizyonuna yönelik çalışmalarını sürdürüyor. “Vizyon 2023” panelinde de tüm bu konularla ilgili hayata geçirilecek projeler ve projelerin başarılı olması için oluşturulan çok boyutlu çalışmalar tartışılacak.

Ali Taha Koç
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofis Başkanı

Ömer Fatih Sayan
TC Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı

İhsan Necipoğlu
DOW Türkiye ve Orta Asya Başkanı
MODERATÖR

Zafer Sönmez
Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü

Prof. Dr. Göksel Aşan
Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı

11:10 KATMA DEĞERLİ BÜYÜMENİN ANAHTARI: İnovasyon ve Girişim

Adnan Bali
Türkiye İş Bankası Genel Müdürü

Hakan Güldağ
Gazeteci
MODERATÖR

Steven Young
Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı

11:50 TARIMIN AJANDASI

Sürdürülebilir tarımsal üretim, yeterli ve güvenilir gıdaya erişim, kırsal kalkınma yeni dönemin en önemli ve ülkelere rekabete avantajı sağlayacak konuları arasında yer alıyor. “Tarımın Ajandası” panelinde regülatörler ve sektör oyuncularıyla bu anlamda geliştirilen yenilikçi politikaları ve projeleri masaya yatırıyoruz.

Dr. Bekir Pakdemirli
TC Tarım ve Orman Bakanı

Murat Göç
Halavet Gıda CEO’su

Kıvılcım Pınar Kocabıyık
3830 Çiftliği Genel Müdürü

Cemal Kişmir
BNP Cardif Türkiye CEO’su
MODERATÖR

12:20 SOSYAL YATIRIM: Sosyal Sorumluluk Liderleri

Sosyal yatırım panelinde, sosyal yatırımları ve sosyal girişimcilik alanındaki projeleriyle fark yaratan, insani kalkınmaya katkıda bulunan liderleri ve onların hikayelerini dinleyeceğiz. Liderlik ettikleri projeler ve yarattıkları farklar, projelerden elde edilen sonuçlar neler? Yeni dönemde fark yaratacak neler yapacaklar, nelere odaklanacaklar? Önümüzdeki dönemde sosyal yatırım/sosyal sorumluluk için hangi alanlara odaklanmak, yeni bir strateji mi geliştirmek lazım gibi soruları panelistlerimiz tartışacak?

Dan Czerwonka
Zipline Global Operasyonlar Yöneticisi

Sadaffe Abid
Circle Kurucusu

Mehmet T. Nane
Pegasus Hava Yolları CEO’su

Temie Giwa-Tubosun
Lifebank CEO’su

Kamran Elahian
Global Innovation Catalyst Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı

Selen Kocabaş
Akiş GYO&Multinet Up Yönetim Kurulu Üyesi
MODERATÖR

13:00 CEO ÖZEL BULUŞMA: KATAR-TÜRKİYE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ YAN OTURUM

Qatar Financial Centre Sponsorluğunda

*Yan Oturumlar sadece davetlilerin katılımına açıktır.

Dr. Bekir Pakdemirli
TC Tarım ve Orman Bakanı

Yousuf Mohammed Al-Jaida
Katar Finans Merkezi CEO’su

14:30 MOBİLİTE EKOSİSTEMİNİN GELECEĞİ

Otomotiv sektörü önümüzdeki dönemde en fazla dönüşüm geçirecek alanların başında geliyor. Otonom ve elektrikli araçlar ile “car sharing” sistemlerinin büyük değişimlere neden olacağı bilinen bir gerçek. Türkiye de bu alanda “yerli otomobil” üretimi gibi atılımlarıyla strateji oluşturuyor. Bu oturumda dünyada yükselen yeni trendlerin sektörü nasıl şekillendireceği ve Türkiye’de “yerli otomobil” çerçevesinde gelişen stratejiler masaya yatırılıyor.

Gürcan Karakaş
TOGG CEO’su

Lewis Horne
Uniti CEO’su

Vilhelm Hedberg
eKar Kurucusu

Bora Koçak
Anadolu Grubu, Otomotiv Grubu Başkanı

Rafael Maranon
Wavyn CEO’su

Cem Baver Özalp
Martaş Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi
MODERATÖR

15:40 ÇIĞIR AÇAN TEKNOLOJİLER

Dünya; yapay zeka, 3D bioprinter, genetik mühendisliği gibi farklı pek çok, çığır açıcı teknolojiyi konuşuyor. Türkiye’de de şirketler bu alanların uzağında kalmamak için çalışıyor. Panelde, çığır açan bu teknolojilerin şu anda dünyada nasıl bir konumda olduğu, gelecekte bu teknolojilerin hangi sektörleri etkileyeceği, bu alanlarda çalışmak isteyen şirketlerin neler yapması gerektiği tartışılıyor.

Che Connon
Atelerix Kurucu Ortağı

Canan Dağdeviren
MIT Medya Sanatları ve Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi

Chris Kwekowe
Slatecube CEO’su

Mehmet Keteloğlu
Google Türkiye Ülke Direktör Vekili
MODERATÖR

Jeff Adams
Cobalt Speech Kurucusu

Haluk Bayraktar
Baykar Genel Müdürü

Burak Aydın
Sabancı Dx CEO’su

17:10 ÇİN’İ DOĞRU ANLAMAK

Korhan Kurdoğlu
TÜSİAD Çin Network Başkanı

Nail Opak
DEİK Başkanı

Andrew Cainey
Asiability Kurucu Ortağı

Huang Songfeng
Çin İstanbul Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi

Adil Pelister
İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı

Robert Guo
Winnermax Capital Chief Investment Officer and COO

James Chen
Hollyhigh Capital CEO’su

Murat Kolbaşı
Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı
MODERATÖR

© 2019 Uludağ Ekonomi Zirvesi. Tüm hakları saklıdır. - VERİ POLİTİKASI ÇEREZ POLİTKASI Desteklio Bilişim Hizmetleri